x تبلیغات
نقش رزین در تصفیه آب

دستگاه چربی گیر و انواع مختلف آن

چربی گیر چیست؟

چربی گیر ها به عنوان بخش مهم و ضروری تصفیه فاضلاب به شمار می آید که در صنعت تصفیه فاضلاب از اهمیت بالایی برخوردار هستند. یکی از مواد های آلوده کننده که در فاضلاب ها وجود دارد مربوط به روغن ها و چربی ها می باشد که باید حتما  قبل  از صاف کردن و پالایش کردن یا به طور کلی تصفیه کردن آن ها را از فاضلاب ها جدا سازی کرد.

در بعضی مواقع ممکن است آلاینده های موجود در فاضلاب با  سختی زیادی مواجه باشند به همین منظور برای رفع این مشکل اجبار می شود که از دستگاه های چربی گیر استفاده شود.

شاید این سوال در ذهن شما رخ دهد که اگر این نوع آلاینده در فاضلاب ها وجود داشته باشد ممکن است با چه مشکلاتی مواجه شویم؟ در پاسخ به این سوال گفته می شود که  با بهره مند بودن فاضلاب ها از چربی ها و روغن ها موجب می شود محیط زیست با آلودگی مواجه شود و حتی باعث بسته شدن چاه های فاضلاب و ... شود.

چربی گیر ها در طیف گسترده ای از محیط ها مورد استفاده قرار می گیرند که عبارت از:

·        نانوایی ها

·        رستوران ها

·        کافی شاپ ها

·        مدارس و دانشگاه ها

·        مسافرخانه ها و هتل ها

نحوه کارکرد دستگاه چربی گیر

به صورت کلی سیستم چربی زدایی از فاضلاب از خاصیت فیزیکی چگالی کم تر روغن نسبت به آب استفاده میکند. روغن برای تفکیک شدن از آب به دو عامل خنک شدن و از حرکت ایستادن نیاز دارد. دستگاه  ‌های چربی گیر به شکلی ساخته میشوند که خروجی چربی در بالای مخزن دستگاه قرار بگیرد. بنابراین به محض این که سطح چربی به خروجی می رسد در مجرای مخصوص ساخته شده شروع به حرکت کرده و سمت مخزن مخصوص روغن حرکت می کند.

پس می توان گفت چربی گیر فاضلاب یک دستگاه جدا سازی ثقلی است که انواع روغن و چربی را قبل از ورود آن ها به سیستم دفع فاضلاب تفکیک و جمع آوری می کند. درست است که میزان انواع چربی در فاضلاب های معمولی چندان قابل توجه نیست، اما مواردی که در بالا ذکر شد، مانند آشپزخانه ها و رستوران ها، میزان روغن دفعی می تواند به اندازه ای باشد که باعث صدمه زدن به سیستم تصفیه خانه شده و موجبات انتشار فاضلاب های تصفیه نشده و در نتیجه صدمه به محیط زیست شود.

انواع مختلف چربی ‌گیر بر اساس جنس ساختاری

با توجه به موارد یاد شده انواع چربی ‌ها به نوع خاصی از چربی ‌گیر نیاز دارند.

·        چربی‌ گیر فلزی

چربی ‌گیر فلزی را می توان یکی از بهترین انواع چربی گیر رستوران و آشپزخانه ها دانست. در عین حال به دلیل هزینه بالای تولید ممکن است سفارش و خریداری آن برای برخی مقرون به صرفه نباشد.

·        چربی ‌گیر پلی ‌اتیلن

از چربی ‌گیر پلی‌ اتیلن در مجتمع ‌های مسکونی و اداری، رستوران ‌ها، آشپزخانه ‌ها، کارواش‌ ها، هتل ‌ها و مراکز اقامتی و صنایع شستشوی فلزات استفاده می ‌شود.

·        چربی ‌گیر فایبرگلاس

چربی ‌گیر فایبرگلاس دستگاهی جهت جدا سازی روغن و چربی از مایعات خارج شده از رستوران ‌ها، آشپزخانه‌ ها، تالار ها، قنادی‌ ها و سایر اماکن عمومی و اداری یا تجاری است که با عنوان چربی ‌گیر فاضلاب از آن یاد می ‌شود.

 

انواع مختلف چربی گیر بر اساس نوع ساخت و ساز

سه نوع اصلی چربی گیر وجود دارد: چربی گیر هیدرو مکانیک منفعل (دستی)، چربی گیر اتوماتیک و چربی گیر گرانشی.

·        چربی گیر های هیدرومکانیکی (دستی) منفعل

سیستم های غیر فعال و سنتی یکی از رایج ترین سیستم هایی است که در موسسات کوچک و آشپزخانه ها استفاده می شود. زیرا این سیستم ها به کم ترین هزینه جهت سرمایه گذاری اولیه برای تهیه مواد مورد نیاز و دستگاه در سایز های مختلف احتیاج دارند.

طرح های چربی گیر های دستی به سال ۱۸۸۵ و اولین اختراع ثبت شده در ایالات متحده بر می گردد. حتی امروزه چربی گیر ها از همان طراحی عملیاتی مشابه مدل ۱۸۸۵ استفاده می کنند. این چربی گیر ها معمولاً از پلی اتیلن یا استیل ضد زنگ ساخته می شوند و باید به صورت دستی و منظم تمیز شوند.

·        چربی گیر های خودکار (اتوماتیک)

سیستم های خودکار که به آن ها واحد های خودکار حذف چربی نیز گفته می شود، از برخی از اصول اصلی و اولیه ی سیستم های سنتی استفاده می کنند اما چربی ها را به طور خودکار بر اساس یک برنامه زمان بندی شده حرارت داده و از بین می برند.

سپس فاضلاب بدون چربی به یک محفظه ی جمع کننده منتقل می شود تا به راحتی خارج و بازیافت شود. برنامه زمان بندی شده بر اساس مقدار فاضلاب تولید شده است و به این معنی است که اپراتور ها نیازی به اندازه گیری یا بررسی سطح چربی ندارند.

دقیقاً مانند سیستم های سنتی، چربی گیر های خودکار هم در انواع مختلفی برای تأمین طیف وسیعی از نیاز ها در دسترس هستند. البته طبیعتاً به هزینه اولیه سرمایه گذاری بالا تری نیاز دارند، اما از کارآیی بالا تری برخوردار هستند و هزینه های طولانی مدت اجرا و سرویس دهی آن  ها کم تر است.

·        چربی گیر های گرانشی

سیستم های گرانشی معمولاً مخازن بزرگی در زمین هستند که از بتن، صفحات فایبرگلاس یا فولاد ساخته می شوند. آن ها نیز به روشی مشابه روش هیدرومکانیکی منفعل کار می کنند، اما ظرفیت بسیار بیشتری دارند و برای کاربرد هایی با جریان های بالا بهتر هستند.

چربی گیر های گرانشی باید به صورت برنامه ریزی شده و توسط یک شرکت خدماتی متخصص در مدیریت چربی تمیز و چربی های داخلشان پمپاژ شوند.

مزیت های استفاده از سیستم چربی گیر

از مهم ‌ترین مزیت های استفاده از سیستم چربی‌ گیر ساخته شده از جنس فایبرگلاس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

·        امکان ذخیره لجن و چربی

·        بازدهی بالا در حذف چربی و روغن

·        سبکی وزن و سهولت در حمل و نصب

·        سرعت بالا در ساخت، نصب و راه اندازی

·        امکان حذف مواد معلق و ذرات قابل ته‌ نشینی فاضلاب

·        عدم نیاز به عملیات ساختمانی در محل برای ساخت چربی ‌گیر

·        مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی و شرایط محیطی نا مناسب

·        آب ‌بندی کامل و عدم انتشار هیچ گونه آلودگی به خارج از چربی‌ گیر

·        جداره بسیار مقاوم در برابر فشار های وارده از سوی خاک اطراف چربی ‌گیر

·        امکان جا به‌ جایی چربی ‌گیر حتی چند سال پس از نصب و راه ‌اندازی اولیه

·        امکان دفن در زیر زمین با هدف انتقال ثقلی فاضلاب به چربی گیر و جلوگیری از اشغال فضا های مفید

·   سهولت بهره ‌برداری و تخلیه چربی و لجن از چربی ‌گیر به سبب دارا بودن درب‌ های بازدید و تخلیه چربی و لجن

لزوم استفاده از چربی گیر

ورود فاضلاب‌ های حاوی چربی و روغن به شبکه جمع ‌آوری فاضلاب باعث رسوب ذرات چربی و روغن در دیواره لوله ها و اتصالات و بالتبع گرفتگی اتصالات می شود. از طرف دیگر در اکثر رستوران ‌های بین شهری پساب آشپزخانه ‌ها به طور مستقیم به داخل چاه تخلیه می ‌شود. این امر باعث گرفتگی روزنه‌ های دیواره چاه و در نتیجه کاهش قدرت جذب چاه می‌ شود. در نتیجه جدا سازی و حذف ذرات چربی و روغن از پساب، قبل از ورود به شبکه فاضلاب امری ضروری است.

انواع سیستم های چربی‌ گیر طراحی و تولید شده در مجموعه صنعتی ناب زیست متناسب با نوع کاربرد چربی‌ گیر و کیفیت آن، حداکثر عملکرد و حداقل میزان آسیب دیدگی را دارا بوده و قابلت انتخاب گسترده وسیعی از ابعاد و ضخامت را ایجاد می‌ نماید.

در صورتی که تمایل داشته باشید، می توانید در ادامه همراه ما باشید تا در مورد دستگاه چربی‌ گیر و محل هایی که مورد استفاده قرار می گیرند، اطلاعاتی به دست آورید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص چربی‌ گیر و نحوه تولید آن و همچنین استعلام قیمت چربی‌ گیر به وب سایت ناب زیست مراجعه نمایید.

برای ثبت سفارش انواع مختلف دستگاه چربی گیر با ما در تماس باشید: 09128714670 02188721092 02188722027

با سپاس از سایت یو آپلود

با سیستم سپتیک تانک آشنا شوید!

سپتیک تانک

یک سیستم سپتیک تانک یا همان سیستم فاضلاب در محل می تواند با تمام آب سیاه و خاکستری شما مقابله کند. سیستم های سپتیک تانک به طراحی صحیح، نصب و نگهداری منظم نیاز دارند تا فاضلاب خانه شما به طور ایمن دفع کنند. طراحی، نصب یا نگهداری ضعیف سیستم سپتیک تانک ممکن است منجر به آلودگی محیط زیست و همچنین سلامت خانواده و همسایگان شما شود.

سپتیک تانک ها رایج ترین روشی هستند که مالکان خانه های روستایی و حتی شهری در سراسر جهان فاضلاب خود را، چه برای مصارف خانگی یا تجاری تصفیه می کنند.

سیستم سپتیک تانک شامل یک مخزن ضد آب است که معمولاً از جنس بتن، فایبرگلاس و پلی اتیلن برای ساخت آن استفاده می شود و به آن ها سپتیک تانک بتنی، سپتیک تانک فایبرگلاس و سپتیک تانک پلی اتیلن می گویند. سپتیک تانک فاضلاب دارای لوله ورودی و خروجی می باشد. فاضلاب از محل تولید توسط لوله های فاضلابی به سپتیک تانک منتقل می شود. فرآیندی که در سپتیک تانک ها باعث کاهش بار آلودگی و تصفیه اولیه می شود، فرآیند طبیعی، ته نشینی با در نظر گرفتن زمان ماند مناسب می باشد.

داخل سپتیک تانک سه لایه مختلف از مواد تشکیل می شود. مواد جامدی که چگالی کم تری نسبت به آب دارند مانند چربی و روغن ها که بر روی سطح فاضلاب شناور می شوند. مواد سنگین تر از آب در کف سپتیک تانک ته نشین می شوند و به صورت یک لایه لجن در می آیند و لایه میانی فاضلاب که تا حدودی روشن تر از فاضلاب اولیه می باشد.

لایه های لجن و فاضلاب ته نشین شده در مخزن سپتیک تانک باقی می مانند تا باکتری ها به صورت طبیعی در فاضلاب رشد کرده و میکروارگانیسم ها را از بین ببرند. لجن ها تا زمانی که به وسیله پمپ از مخزن سپتیک تانک خارج شوند در سپتیک تانک باقی می مانند. لایه میانی که دارای پساب شفاف تر هست از طریق لوله خروجی جهت مصارفی که تعیین شده است از جمله ورود به شبکه جمع آوری فاضلاب و انتقال به تصفیه خانه فاضلاب و یا انتقال به چاه جاذب، از مخزن سپتیک تانک خارج می شود.

مراقبت از سیستم سپتیک تانک

سپتیک تانک ها یا تصفیه خانه ها باید به درستی نگهداری شوند. آن ها باید به طور منظم تمیز شوند تا به تخلیه و افزایش طول عمر سپتیک تانک شما کمک کنند. ما توصیه می کنیم هر شش ماه یک بار تمیزی سپتیک تانک را بررسی کنید تا مطمئن شوید همه چیز به خوبی پیش می رود. به طور متوسط، یک سیستم سپتیک تانک باید هر سه تا پنج سال یک بار از لجن پاک سازی شود، با این حال، برخی از سپتیک تانک ها هر سال نیاز به پمپاژ دارند.

زندگی با سیستم سپتیک تانک

باید ها و نباید ها را برای زندگی با سیستم سپتیک تانک و نحوه استفاده از سپتیک تانک و حفظ سلامت آن وجود دارد، که عبارت است از:

باید های سیستم سپتیک تانک

·        ظروف خود را قبل از شستن از مواد غذایی و چربی پاک کنید.

·        قبل از شستن لباس، در صورت وجود، خاک و ماسه را از روی لباس پاک کنید.

·        دستگاه های صرفه جویی آب را حتما نصب کنید.

·        به جای حمام های طولانی، سعی کنید دوش های کوتاه مدت داشته باشید.

·        از صابون های زیست تخریب پذیر و پودر لباسشویی استفاده کنید.

·        از مواد شوینده و پاک کننده های سازگار با سیستم سپتیک تانک خود استفاده کنید.

·   از سپتیک تانک ها و میدان های دفع خود در برابر دسترسی وسایل نقلیه محافظت کنید تا از ترک خوردن لوله ها و مخزن سپتیک تانک جلوگیری شود.

·        شیر های نشتی را تعمیر کنید.

·        سعی کنید از شستن بیش از یک بار کامل لباس در روز اجتناب کنید.

نباید های سیستم سپتیک تانک

·        از واحد دفع زباله استفاده نکنید.

·        محصولات بهداشتی، پوشک های یک بار مصرف نوزاد، سایر محصولات بهداشتی و ... را شستشو ندهید.

·        دارو های تاریخ مصرف گذشته را وارد سیستم سپتیک تانک خود نکنید.

·        از ماشین لباسشویی یا ماشین ظرفشویی استفاده نکنید مگر این که بار کامل داشته باشید.

·        از سفید کننده ها و ضد عفونی کننده های قوی زیاد استفاده نکنید.

·        رنگ ها، علف کش ها و سایر مواد شیمیایی را در زهکشی قرار ندهید.

·        روغن ها، چربی ها یا گریس ها را در مجرای فاضلاب خود قرار ندهید.

·        از مواد شیمیایی تمیز کننده سپتیک تانک استفاده نکنید مگر این که توسط سازنده مشخص شده باشد.

·        اجازه ندهید آب ناشی از طوفان وارد میدان دفع شود.

·        حجم زیادی آب را در سیستم خود قرار ندهید. (به عنوان مثال آب استخر ها)

·        درختان یا بوته های ریشه دار عمیق را روی زمین دفع پساب و لوله های زهکشی نکارید.

خرابی سیستم سپتیک تانک معمولاً به چه صورت است؟

·        هجوم فاضلاب در سطح

·        بوی فاضلاب در نزدیکی سپتیک تانک یا میدان تخلیه

·        کاهش سرعت تخلیه در سینک ها و توالت ها

·        عدم پشتیبانی سینک ها هنگام شستشوی توالت

·        نواحی سیاه و لزج اطراف مخزن یا محل دفع پساب

خرابی سیستم سپتیک تانک می تواند منجر به آلودگی رودخانه ها و نهر های محلی شود یا اثرات منفی بر مردم و محیط اطراف داشته باشد. لطفاً در صورت مشاهده هر یک از این موارد در سیستم سپتیک تانک فاضلاب فعلی خود، با یک متخصص تماس بگیرید.

نقش سیستم سپتیک تانک در جلوگیری از آلودگی آب‌ های زیر زمینی و محیط‌ زیست

با رشد جمعیت و توسعه شهر نشینی و صنعتی شدن جوامع، امروز صنایع و اماکن بسیاری هستند که به دلیل عدم استفاده از سیستم تصفیه فاضلاب برای محل خود، از مراجع قانونی محیط ‌زیست اخطار دریافت کرده ‌اند. به منظور حفظ محیط ‌زیست و جلوگیری از آلودگی میکروبی آب‌ های سطحی و زیر زمینی، بستر خاک و همچنین هوا، باید راه کار های مناسبی ارائه شود که علاوه بر کاهش بار آلودگی فاضلاب ‌ها و هزینه‌ ها و صرفه‌ جویی در مصرف انرژی رضایت حداکثری را نیز به دست آورند.

در شرکت ناب زیست با تکیه بر دانش فنی کارشناسان و متخصصان و دارا بودن کارخانه ساخت مجهز و استفاده از دانش و فناوری‌ های روز اروپا و تجارب عملی به ‌دست‌آمده در اجرای صد ها پروژه متعدد در داخل و خارج از کشور در بیش از یک دهه فعالیت، توانستیم مسائل مربوط به تصفیه آب، فاضلاب و هوا را از فهرست مشکلات و چالش ‌های صنایع کشور حذف نماید.

سپتیک تانک یکی از محبوب ترین محصولات تولیدی شرکت ناب زیست است که قیمت آن بر اساس نیاز کارفرما و بسته به نوع فاضلاب و حجم آن تعیین می ‌شود.

استفاده از سپتیک تانک به عنوان راه کاری مقرون به صرفه و مطمئن به جهت کاهش بار آلودگی فاضلاب در نظر گرفته می‌ شود. سیستم سپتیک تانک می ‌تواند هم به عنوان یک واحد مستقل به منظور تصفیه فاضلاب ‌های در حجم کم مورد استفاده قرار گیرد و هم می ‌تواند به عنوان یک واحد پیش ‌تصفیه از یک از تصفیه ‌خانه بزرگ را شامل شود. در هر دو حالت نکته مهم در طراحی و ساخت آن آب ‌بند و هوا بند بودن آن است که در نتیجه آن نگرانی بابت تولید بو های نا مطبوع و همچنین نشت آلودگی به محیط اطراف از بین خواهد رفت. همچنین با توجه به متغیر بودن pH فاضلاب ورودی، باید تمهیدات لازم به منظور جلوگیری از خوردگی آن در حالت اسیدی نیز صورت گیرد.

پسابی که از سپتیک تانک خارج می‌شود را می ‌توان به فاضلاب شهری، چاه جاذب و یا حتی به آب‌ های سطحی که در مجاورت آن قرار دارند جهت مصارف آبیاری فضای سبز و یا کشاورزی هدایت نمود. این امر به معنای بازگشت آب سالم ‌تر به محیط ‌زیست جهت مصارف غیر خوراکی، که می ‌تواند سرمایه عظیم محیط ‌زیست را بیش از پیش حفظ نماید. هزینه سپتیک تانک چقدر است؟

قیمت سیستم های سپتیک تانک بر اساس اندازه سپتیک تانک، افراد ساکن در خانه، تعداد اتاق خواب ها و میزان مصرف آب در ملک بستگی دارد، متفاوت است. هزینه های اولیه واقعاً به ملک بستگی دارد، بنابراین بهتر است یک ارزیابی در محل داشته باشید تا با یکی از تیم با تجربه ما ایده ای در مورد هزینه سپتیک تانک داشته باشید. این امر هوشمندانه است که مواردی مانند هزینه های نصب و هر گونه هزینه اضافی که ممکن است همراه با نصب سپتیک تانک شما باشد، مانند تأیید شورا و آزمایش خاک را نیز در نظر بگیرید. لطفاً قبل از نصب سیستم سپتیک تانک، هزینه های تعمیر و نگهداری مداوم سیستم سپتیک تانک را در نظر بگیرید، زیرا تمیز نگه داشتن سیستم سپتیک تانک و محل دفع پساب شما می تواند به جلوگیری از مشکلات بعدی کمک زیادی کند.

در صورتی که تمایل داشته باشید، می توانید در ادامه همراه ما باشید تا در مورد سپتیک تانک و محل هایی که مورد استفاده قرار می گیرند، اطلاعاتی به دست آورید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص سپتیک تانک و نحوه تولید آن و همچنین استعلام قیمت سپتیک تانک به سایت ناب زیست مراجعه نمایید.

برای ثبت سفارش با ما در تماس باشید: 09128714670 02188721092 02188722027

با تشکر از سایت خوب یو آپلود

کاربرد های رزین در تصفیه آب

رزین تصفیه آب چیست؟

اکثر آب های مورد استفاده در مصارف صنعتی و به ویژه شرب شهری دارای مقادیر قابل توجهی نا خالصی و نمک های محلول در آب می باشند که در این میان یون های کلسیم و منیزیم از مهم ترین و عمده ترین نا خالصی ها در ایران است. مقدار فراوان این یون های کاتیونی در آب به هیچ وجه برای مصارف صنعتی، بهداشتی و همچنین آشامیدنی مناسب نمی باشد. لذا برای بهره گیری بیشتر از این منابع آبی به ویژه آب های زیر زمینی نیازمند سختی گیری به روش مناسب هستیم. در میان روش های مختلفی که معمولاً به این منظور استفاده می شوند، متداول ترین و مقرون ترین روش برای حذف سختی آب، استفاده از روش تبادل یونی و دستگاه سختی گیر رزین می باشد.

رزین ها موادی هستند که دارای مولکول های بزرگی می‌ باشند که دو سر آن ها قطبی بوده و دارای بار های مخالف می‌ باشند، در نتییجه رزین‌ ها چسبندگی خوبی را ایجاد می‌ کنند. رزین ها در ساختن پلاستیک ها، چسب ها و ... کاربرد دارند.

رزین‌ های موازنه کننده یون، ذرات جامدی هستند که می‌ توانند یون های نا مطلوب در محلول را با همان مقدار اکی والان از یون مطلوب با بار الکتریکی مشابه جایگزین کنند. رزین‌ های تعویض یونی شامل بار مثبت کاتیونی و بار منفی آنیونی می‌ باشد به گونه‌ ای که از نظر الکتریکی خنثی هستند. موازنه کننده‌ ها با محلول‌ های الکترولیت این تفاوت را دارند که فقط یکی از دو یون، متحرک و قابل تعویض است به عنوان مثال، یک تعویض کننده کاتیونی سولفونیک دارای نقاط آنیونی غیر متحرکی است که شامل رادیکال های آنیونی –(SO2) می‌ باشد که کاتیون متحرکی مثل (H) یا (Na) به آن متصل هستند.

این کاتیون های متحرک می‌ توانند در یک واکنش تعویض یونی شرکت کنند به همین صورت یک تعویض کننده آنیونی دارای نقاط کاتیونی غیر متحرکی است که آنیون‌ های متحرکی مثل (CL-) یا  (OH-)  به آن متصل می‌ باشد. در اثر تعویض یون، کاتیون‌ ها یا آنیون‌ های موجود در محلول با کاتیون‌ ها و آنیون‌ های موجود در رزین تعویض می‌ شود، به گونه‌ ای که هم محلول و هم رزین از نظر الکتریکی خنثی باقی می‌ ماند. در اینجا با تعادل جامد مایع سروکار داریم بدون آن که جامد در محلول حل شود. برای آن که یک تعویض کننده یونی جامد مفید باشد باید دارای شرایط زیر باشد:

·        خود دارای یون باشد.

·        در آب غیر محلول باشد.

·   فضای کافی در شبکه تعویض یونی داشته باشد، به طوری که یون ها بتوانند به سهولت در شبکه جامد رزین وارد و یا از آن خارج شوند.

در مورد رزین‌ های کاتیونی هر دانه رزین با آنیون غیر متحرک و یون متحرک (H) را می‌ توان همچون یک قطره اسید سولفوریک با غلظت 25 صدر فرض کرد. این قطره در غشایی قرار دارد که فقط کاتیون می ‌تواند از آن عبور نماید.

تقسیم بندی رزین ها

رزین ها به طور گسترده در فرآیند های جدا سازی، تصفیه و حذف آلودگی های مختلف مورد استفاده و بهره برداری قرار می گیرند. تصفیه آب با استفاده از رزین تصفیه آب، شیمیایی فیزیکی آب را تغییر داده و قادر به حذف مواد جامد، نمک و یون های محلول است.

رزین‌ ها بر حسب گروه عامل تعویض متصل به پایه پلیمری رزین به چهار دسته تقسیم بندی می‌ شوند، که عبارت است از:

·        رزین‌ های آنیونی قوی

·        رزین‌ های آنیونی ضعیف

·        رزین‌ های کاتیونی قوی

·        رزین‌ های کاتیونی ضعیف

رزین آنیونی

رزین آنیونی یک یون آنیون با بار مثبت است. آنیون مشترک شامل کلر، سولفات و هیدروکسید است. رزین آنیون سبب حذف نیترات از جمله یون های منفی می شود.

رزین کاتیونی

رزین کاتیونی یک یون کاتیون با بار منفی است. کاتیون های رایج شامل کلسیم، منیزیم، آهن و هیدروژن هستند. رزین کاتیون یون های مثبت را جذب می کنند.

از نظر شیمیایی هر دو نوع رزین (رزین آنیونی و رزین کاتیونی) مشابه هستند و به گروهی از ترکیبات به نام پلیمر تعلق دارند و مولکول های بسیار بزرگی هستند که با ترکیب بسیاری از مولکول های یک یا دو ترکیب در یک ساختار تکرار شونده ایجاد می شوند که زنجیر های طولانی تولید می کنند.

از نظر جسمی، رزین های تبادل یونی به شکل دانه های خیلی کوچک به نام مهره های رزین تشکیل می شوند که قطر متوسط آن ها در حدود ۰٫۵ میلی متر است.

فرآیند تبادل یون برای تصفیه آب تقریبا به یک روش جهانی تبدیل شده است تا آن جا که پروژه های مهمی مانند نیروگاه های هسته ای، نیروگاه های سنگین و نیروگاه های حرارتی از آین فرآیند استفاده می کنند. این امر عمدتا به دلیل سادگی، فرآیند اقتصادی و توانایی تولید آب با خلوص مطلوب می باشد.

همچنین در صنعت تصفیه آب از رزین در ستون های سختی گیر رزینی و دستگاه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

به طور کلی رزین‌ های نوع قوی در یک محدوده وسیع pH و رزین‌ های نوع ضعیف در یک محدوده کوچک از pH مناسب هستند. لیکن با استفاده از رزین‌ های نوع ضعیف، صرفه جویی قابل توجهی در مصرف مواد شیمیایی مورد نیاز برای احیاء رزین را سبب می‌ شود. رزین‌ های کاتیونی قوی قادر به جذب کلیه کاتیون های موجود در آب می ‌باشد ولی نوع ضعیف قادر به جذب کاتیون های هستند که به قلیائیت آب مرتبط است.

مزیت رزین‌ های کاتیونی ضعیف بازدهی بالای آن ها در مقایسه با رزین های کاتیونی قوی می ‌باشد، در نتیجه سبب تولید پساب کم تر در احیاء مکرر می‌ شود. اصولا زمانی که هدف جدا سازی کلیه کاتیون های آب است به کارگیری توام رزین کاتیونی قوی و ضعیف اقتصادی تر از به کارگیری رزین های کاتیونی قوی می‌ باشد. رزین‌ های آنیونی قوی قادر به جذب کلیه آنیون های موجود در آب بوده ولی رزین‌ های آنیونی قادر به جذب آنیون اسید های قوی نظیر اسید سولفوریک، اسید کلریدریک و اسید نیتریک می ‌باشد. رزین‌ های آنیونی ضعیف مقاوم تر از رزین های آنیونی قوی بوده و به همین جهت در سیستم ‌های تصفیه آب، رزین ‌های آنیونی قوی در پایین دست رزین های آنیونی ضعیف قرار می‌ گیرند.

کاربرد رزین کاتیونی و رزین آنیونی در تصفیه آب و دستگاه های سختی گیر

آب های مورد مصرف در صنایع و شرب در کشور ایران دارای مانده نمک های محلول در آب زیادی می باشند. یون های کلسیم و منیزیم از جمله عمده ناخالصی های آب های کشور ایران و عمدتا به نام رسوب های حرارتی به شمار می روند. مقدار بیش از حد این یون های کاتیونی، برای مصارف صنعتی و بهداشتی و خوراکی آب مناسب نمی باشد. سختی آب ناشی از این رسوبات حرارتی، عامل تشکیل رسوب در دیگ های بخار، مبدل های حرارتی، برج های خنک کننده و سیستم های سرد کننده و ... می باشد.

ارزان ترین و پر مصرف ترین روش برای حذف سختی کل آب و سختی گیری استفاده از دستگاه سختی گیر رزینی می باشد. مواد شیمیایی مورد مصرف در سیستم سختی گیر معمولا سیلیس و رزین کاتیونی و یا رزین آنیونی می باشند.

در صنایع نساجی و رنگرزی کیفیت سبب افت رنگ می شود، همچنین سختی بیش از حد آب باعث سوء هاضمه و بروز بیماری های کلیوی در انسان می شود.

در تکنولوژی سختی گیری به منظور حذف کلسیم و منیزیم آب سخت از میان بستر رزین های تبادل یونی که در یک مخزن استوانه ای و عمودی قرار دارند، عبور می نماید. رزین تبادل یونی، سدیم موجود خود را با کلسیم و منیزیم موجود در آب تبادل می نماید و باعث می شود که آب عبوری از بستر رزین، بدون سختی و تنها حاوی نمک های سدیم شود و در این شرایط کلسیم و منیزیم در داخل رزین جای گرفته اند. رزین کاتیونی سختی گیر دارای ظرفیت نا محدود نمی باشد و پیش از آن که ظرفیت رزین سختی گیری اشباع شود، می باید عملیات احیاء سازی با محلول کلرید سدیم یا همان نمک متبلور انجام شود.

اگر رزین کاتیونی با محلول کلرور سدیم یا نمک شستشو داده شود، خاصیت سختی گیری خود را باز می یابند و احیاء می شوند .

معمولا جهت احیاء رزین از آب و نمک با غلظت 10 درصد باید استفاده شود. غلظت های کم تر و یا بیشتر از 10 درصد نمک اثر کم تری دارند و خلوص نمک عامل بسیار مهمی در احیاء مناسب رزین کاتیونی سختی گیر می باشد. اگر از سنک نمک و نمک معمولی استفاده شود به دلیل نا خالصی در نمک عمر رزین بسیار کاهش می یابد و رزین به طور کامل احیاء نمی شود.

استفاده از آب چاه یا آب ورودی به کارخانه و یا شیر آب برای تهیه آب و نمک توصیه نمی شود که باعث می شود نا خالصی آب مورد استفاده برای تولید آب و نمک احیاء رزین دوباره به رزین انتقال می یابد و احیاء مناسب صورت نگیرد و عمر مفید رزین که بالای 5 سال می باشد کم شود.

پیشنهاد می شود جهت احیاء سختی گیر رزینی برای بار اولین احیاء از آب مقطر استفاده شود و برای دفعات بعد از آب سبک شده توسط دستگاه سختی گیرتان که در ظروف نگهداری برای احیاء ذخیره کرده اید استفاده نمائید و عنوان از آب چاه و یا آب ورودی کارخانه برای تولید آب و نمک استفاده ننمایید که سبب عدم احیاء مناسب رزین به علت داشتن املاح در خود می شود و عمر رزین را به شدت کاهش می دهد.

استفاده از آب های گل آلود و دارای مواد معلق و همچنین آب هایی که دارای املاح آهن، منگنز، مس و دیگر فلزات سنگین می باشند، رزین ها سختی گیری را زود فرسوده و آبدهی دستگاه سختی گیر را کم می کنند. توصیه می شود قبل از دستگاه سختی گیر با رزین انیونی و کاتیونی، مواد معلق آب، توسط یک فیلتر مناسب تا حدودی جدا شوند.

کاربرد های رزین در تصفیه آب

در سیستم تصفیه آب از رزین تصفیه آب جهت جدا سازی آلاینده های موجود در آب استفاده می شود. با توجه به نوع آلاینده ای که قرار است از آب جدا شود، می توان از انواع مختلفی از آن ها استفاده کرد.

رزین های تبادل یونی به منظور حذف موثر آلاینده ها از آب و سایر مایعات به طور چشمگیری تاثیر گذار هستند. رزین های متفاوتی برای فیلتراسیون آب تا حذف 99 درصدی آلاینده ها وجود دارد.

در سال های اخیر و با توسعه مداوم فناوری تبادل یونی، کاربرد رزین در زمینه تصفیه فاضلاب رو به گسترش است و برتری آن به طور فزاینده ای نشان داده شده است. هر چه استاندارد های تخلیه فاضلاب دقیق تر شوند، تصفیه فاضلاب به سمت تبادل یونی در حال حرکت است. استفاده از رزین تبادل یونی برای تصفیه فاضلاب صنعتی نه تنها سبب ترمیم رزین می شود بلکه دارای عملکرد ساده، شرایط فرآیند بالغ و فرآیند کوتاه نیز می باشد و در تصفیه آب فیلتر فاضلاب فاضلاب فاضلاب بسیار مورد استفاده و بهره برداری قرار گرفته است.

رزین تصفیه آب ناب زیست

گروه تولیدی و صنعتی ناب زیست به عنوان مرجع تخصصی فروش انواع تجهیزات در حوزه ساخت و تولید انواع مخزن آب فایبرگلاس و مخزن پلی اتیلن جهت نگهداری انواع سیالات و مخزن دوجداره، مخزن استیل، تولید انواع سپتیک تانک و چربی گیر از جنس پلی اتیلن و فایبرگلاس، طراحی و اجرای سیستم های پکیج تصفیه فاضلاب شهری و صنعتی، طراحی و اجرای سیستم های تصفیه آب هم چون سختی گیر رزینی و فیلتر شنی، آشغالگیر، آب شیرین کن صنعتی و آب شیرین کن خانگی، کلر زن، دیونایزر، اجرای شبکه های جمع آوری و انتقال آب و فاضلاب بهداشتی و صنعتی، تولید بوستر پمپ، فروش کمپرسور و وکیوم درایر، تولید انواع لوله کاروگیت و لوله پلی اتیلن، منهول پلی اتیلن، درب منهول کامپوزیت و سایر اتصالات مورد استفاده در شبکه های انتقال، ساخت انواع برج خنک کننده و چیلر، یونیت هیتر و هیتر تابشی، فروش انواع مواد شیمیایی مانند آنتی اسکالانت، سیلیس، نمک سختی گیر، رزین تصفیه آب و سایر مواد شیمیایی، طراحی و تولید تجهیزات آشپزخانه های صنعتی، هتل ها و بیمارستان ها از جمله انواع ترولی، تجهیزات سرو غذا، ماشین ظرفشویی صنعتی، کانتر گرم و کانتر سرد و ... با تنوع بسیار زیاد از لحاظ برند و مدل، با داشتن تیمی فنی و متخصص تلاش دارد تا بهترین کیفیت و رضایت را از آن هموطنان و به ویژه صنعت گران نماید. در صورتی که قصد خرید رزین تصفیه آب و محصولات مشابه را دارید، می توانید با دریافت قیمت رزین تصفیه آب و مشورت کارشناسان فروش ناب زیست انتخاب بهتری داشته باشید.

مجموعه صنعتی ناب زیست در زمینه تولید انواع رزین تصفیه آب به صورت حرفه ای در حال فعالیت است. شما هر گونه نیازی که به انواع رزین تصفیه آب و دیگر محصولات داشته باشید توسط کادر مجرب و حرفه ای ما در کم ترین زمان ممکن و با بهترین کیفیت به شما ارائه می شود.

برای انتخاب و تهیه رزین تصفیه آب لازم است با انواع آن و نحوه انتخاب این رزین ها آشنا شوید. برای آشنایی بیشتر با نحوه عملکرد رزین تصفیه آب پیشنهاد می کنیم به سایت ناب زیست مراجعه نمایید.

برای ثبت سفارش با ما در تماس باشید: 09128714670 02188721092 02188722027

 

صفحه قبل 1 صفحه بعد