چربی گیر چیست؟

چربی گیر ها به عنوان بخش مهم و ضروری تصفیه فاضلاب به شمار می آید که در صنعت تصفیه فاضلاب از اهمیت بالایی برخوردار هستند. یکی از مواد های آلوده کننده که در فاضلاب ها وجود دارد مربوط به روغن ها و چربی ها می باشد که باید حتما  قبل  از صاف کردن و پالایش کردن یا به طور کلی تصفیه کردن آن ها را از فاضلاب ها جدا سازی کرد.

در بعضی مواقع ممکن است آلاینده های موجود در فاضلاب با  سختی زیادی مواجه باشند به همین منظور برای رفع این مشکل اجبار می شود که از دستگاه های چربی گیر استفاده شود.

شاید این سوال در ذهن شما رخ دهد که اگر این نوع آلاینده در فاضلاب ها وجود داشته باشد ممکن است با چه مشکلاتی مواجه شویم؟ در پاسخ به این سوال گفته می شود که  با بهره مند بودن فاضلاب ها از چربی ها و روغن ها موجب می شود محیط زیست با آلودگی مواجه شود و حتی باعث بسته شدن چاه های فاضلاب و ... شود.

چربی گیر ها در طیف گسترده ای از محیط ها مورد استفاده قرار می گیرند که عبارت از:

·        نانوایی ها

·        رستوران ها

·        کافی شاپ ها

·        مدارس و دانشگاه ها

·        مسافرخانه ها و هتل ها

نحوه کارکرد دستگاه چربی گیر

به صورت کلی سیستم چربی زدایی از فاضلاب از خاصیت فیزیکی چگالی کم تر روغن نسبت به آب استفاده میکند. روغن برای تفکیک شدن از آب به دو عامل خنک شدن و از حرکت ایستادن نیاز دارد. دستگاه  ‌های چربی گیر به شکلی ساخته میشوند که خروجی چربی در بالای مخزن دستگاه قرار بگیرد. بنابراین به محض این که سطح چربی به خروجی می رسد در مجرای مخصوص ساخته شده شروع به حرکت کرده و سمت مخزن مخصوص روغن حرکت می کند.

پس می توان گفت چربی گیر فاضلاب یک دستگاه جدا سازی ثقلی است که انواع روغن و چربی را قبل از ورود آن ها به سیستم دفع فاضلاب تفکیک و جمع آوری می کند. درست است که میزان انواع چربی در فاضلاب های معمولی چندان قابل توجه نیست، اما مواردی که در بالا ذکر شد، مانند آشپزخانه ها و رستوران ها، میزان روغن دفعی می تواند به اندازه ای باشد که باعث صدمه زدن به سیستم تصفیه خانه شده و موجبات انتشار فاضلاب های تصفیه نشده و در نتیجه صدمه به محیط زیست شود.

انواع مختلف چربی ‌گیر بر اساس جنس ساختاری

با توجه به موارد یاد شده انواع چربی ‌ها به نوع خاصی از چربی ‌گیر نیاز دارند.

·        چربی‌ گیر فلزی

چربی ‌گیر فلزی را می توان یکی از بهترین انواع چربی گیر رستوران و آشپزخانه ها دانست. در عین حال به دلیل هزینه بالای تولید ممکن است سفارش و خریداری آن برای برخی مقرون به صرفه نباشد.

·        چربی ‌گیر پلی ‌اتیلن

از چربی ‌گیر پلی‌ اتیلن در مجتمع ‌های مسکونی و اداری، رستوران ‌ها، آشپزخانه ‌ها، کارواش‌ ها، هتل ‌ها و مراکز اقامتی و صنایع شستشوی فلزات استفاده می ‌شود.

·        چربی ‌گیر فایبرگلاس

چربی ‌گیر فایبرگلاس دستگاهی جهت جدا سازی روغن و چربی از مایعات خارج شده از رستوران ‌ها، آشپزخانه‌ ها، تالار ها، قنادی‌ ها و سایر اماکن عمومی و اداری یا تجاری است که با عنوان چربی ‌گیر فاضلاب از آن یاد می ‌شود.

 

انواع مختلف چربی گیر بر اساس نوع ساخت و ساز

سه نوع اصلی چربی گیر وجود دارد: چربی گیر هیدرو مکانیک منفعل (دستی)، چربی گیر اتوماتیک و چربی گیر گرانشی.

·        چربی گیر های هیدرومکانیکی (دستی) منفعل

سیستم های غیر فعال و سنتی یکی از رایج ترین سیستم هایی است که در موسسات کوچک و آشپزخانه ها استفاده می شود. زیرا این سیستم ها به کم ترین هزینه جهت سرمایه گذاری اولیه برای تهیه مواد مورد نیاز و دستگاه در سایز های مختلف احتیاج دارند.

طرح های چربی گیر های دستی به سال ۱۸۸۵ و اولین اختراع ثبت شده در ایالات متحده بر می گردد. حتی امروزه چربی گیر ها از همان طراحی عملیاتی مشابه مدل ۱۸۸۵ استفاده می کنند. این چربی گیر ها معمولاً از پلی اتیلن یا استیل ضد زنگ ساخته می شوند و باید به صورت دستی و منظم تمیز شوند.

·        چربی گیر های خودکار (اتوماتیک)

سیستم های خودکار که به آن ها واحد های خودکار حذف چربی نیز گفته می شود، از برخی از اصول اصلی و اولیه ی سیستم های سنتی استفاده می کنند اما چربی ها را به طور خودکار بر اساس یک برنامه زمان بندی شده حرارت داده و از بین می برند.

سپس فاضلاب بدون چربی به یک محفظه ی جمع کننده منتقل می شود تا به راحتی خارج و بازیافت شود. برنامه زمان بندی شده بر اساس مقدار فاضلاب تولید شده است و به این معنی است که اپراتور ها نیازی به اندازه گیری یا بررسی سطح چربی ندارند.

دقیقاً مانند سیستم های سنتی، چربی گیر های خودکار هم در انواع مختلفی برای تأمین طیف وسیعی از نیاز ها در دسترس هستند. البته طبیعتاً به هزینه اولیه سرمایه گذاری بالا تری نیاز دارند، اما از کارآیی بالا تری برخوردار هستند و هزینه های طولانی مدت اجرا و سرویس دهی آن  ها کم تر است.

·        چربی گیر های گرانشی

سیستم های گرانشی معمولاً مخازن بزرگی در زمین هستند که از بتن، صفحات فایبرگلاس یا فولاد ساخته می شوند. آن ها نیز به روشی مشابه روش هیدرومکانیکی منفعل کار می کنند، اما ظرفیت بسیار بیشتری دارند و برای کاربرد هایی با جریان های بالا بهتر هستند.

چربی گیر های گرانشی باید به صورت برنامه ریزی شده و توسط یک شرکت خدماتی متخصص در مدیریت چربی تمیز و چربی های داخلشان پمپاژ شوند.

مزیت های استفاده از سیستم چربی گیر

از مهم ‌ترین مزیت های استفاده از سیستم چربی‌ گیر ساخته شده از جنس فایبرگلاس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

·        امکان ذخیره لجن و چربی

·        بازدهی بالا در حذف چربی و روغن

·        سبکی وزن و سهولت در حمل و نصب

·        سرعت بالا در ساخت، نصب و راه اندازی

·        امکان حذف مواد معلق و ذرات قابل ته‌ نشینی فاضلاب

·        عدم نیاز به عملیات ساختمانی در محل برای ساخت چربی ‌گیر

·        مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی و شرایط محیطی نا مناسب

·        آب ‌بندی کامل و عدم انتشار هیچ گونه آلودگی به خارج از چربی‌ گیر

·        جداره بسیار مقاوم در برابر فشار های وارده از سوی خاک اطراف چربی ‌گیر

·        امکان جا به‌ جایی چربی ‌گیر حتی چند سال پس از نصب و راه ‌اندازی اولیه

·        امکان دفن در زیر زمین با هدف انتقال ثقلی فاضلاب به چربی گیر و جلوگیری از اشغال فضا های مفید

·   سهولت بهره ‌برداری و تخلیه چربی و لجن از چربی ‌گیر به سبب دارا بودن درب‌ های بازدید و تخلیه چربی و لجن

لزوم استفاده از چربی گیر

ورود فاضلاب‌ های حاوی چربی و روغن به شبکه جمع ‌آوری فاضلاب باعث رسوب ذرات چربی و روغن در دیواره لوله ها و اتصالات و بالتبع گرفتگی اتصالات می شود. از طرف دیگر در اکثر رستوران ‌های بین شهری پساب آشپزخانه ‌ها به طور مستقیم به داخل چاه تخلیه می ‌شود. این امر باعث گرفتگی روزنه‌ های دیواره چاه و در نتیجه کاهش قدرت جذب چاه می‌ شود. در نتیجه جدا سازی و حذف ذرات چربی و روغن از پساب، قبل از ورود به شبکه فاضلاب امری ضروری است.

انواع سیستم های چربی‌ گیر طراحی و تولید شده در مجموعه صنعتی ناب زیست متناسب با نوع کاربرد چربی‌ گیر و کیفیت آن، حداکثر عملکرد و حداقل میزان آسیب دیدگی را دارا بوده و قابلت انتخاب گسترده وسیعی از ابعاد و ضخامت را ایجاد می‌ نماید.

در صورتی که تمایل داشته باشید، می توانید در ادامه همراه ما باشید تا در مورد دستگاه چربی‌ گیر و محل هایی که مورد استفاده قرار می گیرند، اطلاعاتی به دست آورید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص چربی‌ گیر و نحوه تولید آن و همچنین استعلام قیمت چربی‌ گیر به وب سایت ناب زیست مراجعه نمایید.

برای ثبت سفارش انواع مختلف دستگاه چربی گیر با ما در تماس باشید: 09128714670 02188721092 02188722027

با سپاس از سایت یو آپلود